Nexperia 74HC04D,653, Hex, Open Drain Inverter, 14-Pin SO
Product Details
74HC Family Inverters & Buffers, Nexperia
A range of NXP Inverters and Buffers from the 74HC Family of CMOS Logic ICs. The 74HC Family use silicon gate CMOS technology to achieve operating speeds similar to the LSTTL family but with the low power consumption of standard CMOS integrated circuits.
High-Speed CMOS Logic
Operating Voltage: 2 to 6 V
Compatibility: Input CMOS, Output CMOS
A range of NXP Inverters and Buffers from the 74HC Family of CMOS Logic ICs. The 74HC Family use silicon gate CMOS technology to achieve operating speeds similar to the LSTTL family but with the low power consumption of standard CMOS integrated circuits.
High-Speed CMOS Logic
Operating Voltage: 2 to 6 V
Compatibility: Input CMOS, Output CMOS
74HC Family
SpecificationsAttribute Value Logic Function Inverter Input Type CMOS Output Type Open Drain Number of Elements per Chip 6 Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 130 ns @ 15 pF Maximum High Level Output Current -5.2mA Maximum Low Level Output Current 5.2mA Mounting Type Surface Mount Package Type SO Pin Count 14 Logic Family 74HC Dimensions 8.75 x 4 x 1.45mm Height 1.45mm Maximum Operating Supply Voltage 6 V Width 4mm Minimum Operating Supply Voltage 2 V Maximum Operating Temperature +125 °C Propagation Delay Test Condition 15pF Minimum Operating Temperature -40 °C Length 8.75mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Function | Inverter |
| Input Type | CMOS |
| Output Type | Open Drain |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 130 ns @ 15 pF |
| Maximum High Level Output Current | -5.2mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SO |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | 74HC |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45mm |
| Height | 1.45mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Width | 4mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 15pF |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Length | 8.75mm |






















